Oferujemy kompleksową obsługę systemów kontroli ciśnienia w oponach w autach przeznaczonych na rynek europejski, amerykański oraz japoński. Posiadamy w sprzedaży czujniki ciśnienia oraz sprzęt i wiedzę potrzebną do ich obsługi oraz serwisowania!
Oferta obejmuje:
- diagnozę sprawności czujników,
- kodowanie czujników,
- klonowanie czujników,
- przypisywanie czujników,
Co to jest TMPS?
TPMS – Tire Pressure Monitoring System, to system monitorujący ciśnienie w oponach. Wyróżnia się następujące rodzaje TPMS:
Bezpośredni
System bezpośredni przesyła informacje do komputera pokładowego drogą radiową na podstawie pomiarów z czujników umieszczonych na wewnętrznej stronie każdej felgi każdego koła. Dzięki temu możliwe jest także pozyskanie informacji o temperaturze opon. Wadą tego systemu jest to, że wymaga on aby każde koło było wyposażone w czujnik. Zaletą jest dokładny pomiar ciśnienia.
W przypadku monitorowania ciśnienia bezpośredniego istnieją dwa sposoby: monitoring zewnętrzny i wewnętrzny. Czujniki wewnętrzne umieszczane są wewnątrz opony lub zastępują zawór macierzysty opony co wymaga fachowej instalacji przy każdym montażu, naprawie, wymianie opony. System zewnętrzny polega na umieszczeniu czujnika na zaworze co nie utrudnia wymiany opon a usunięcie lub przeprogramowanie czujnika nie wymaga dodatkowych narzędzi i specjalistycznej obsługi. W systemach wewnętrznych może pojawić się problem z wysyłaniem i odbieraniem fal radiowych ponieważ pojawiają się dodatkowe obszary mogące wywoływać zakłócenia tj. opona, felga.
Pośredni
System pośredni nie potrzebuje dodatkowych czujników ponieważ nie wykonuje pomiarów lecz wylicza je na podstawie impulsów otrzymanych od ESP i ABS. W tym systemie mierzy się obroty kół. Koło z mniejszym ciśnieniem powietrza w oponie ma mniejszy promień i kręci się szybciej co jest wykrywane dzięki czujnikom mierzącym obroty kół z systemu ABS. Dzięki temu można łatwo rozpoznać koła o zmniejszonym ciśnieniu i zgłosić to kierowcy. System ten wymaga jedynie dodatkowego oprogramowania wykorzystującego dane z układu ABS. Jest tani i efektywny ale nie podaje dokładnego ciśnienia w oponie.
Korzyści TPMS
TPMS umożliwia wykrycie spadku ciśnienia w oponach. Dzięki temu kierowca może odpowiednio wcześnie usunąć usterką związaną ze spadkiem ciśnienia i doprowadzić ciśnienie w każdej z opon do właściwej wartości. Właściwe ciśnienie w oponach ma wpływ na:
- Bezpieczeństwo – opony z niskim ciśnieniem łatwo wpadają w poślizg i tracą przyczepność.
- Przedłużenie żywotności opon – żywotność opon jest przedłużona poprzez równomierne zużywanie się bieżnika.
- Minimalizacja zużycia paliwa – niedopompowane opony powodują wzrost oporów toczenia a tym samym straty paliwa.
- Zmniejszenie kosztów utrzymania i pracy – redukcja kosztów związanych z serwisowaniem opon i kontrolą ciśnienia.
- Zapobieganie przestojom pojazdów – prawidłowo napompowane i utrzymane opony zapobiegają kosztownym wydatkom na naprawy w terenie i oszczędzają czas.
- Poprawa stabilności, obsługi i hamowania pojazdu – niedopompowane opony łatwiej tracą przyczepność na wodzie (tzw. hydroplaning), wydłuża się droga hamowania, pojazd jest niestabilny.
- Ochrona środowiska – nadmierne spalanie paliwa powoduje zwiększoną emisję CO2 do atmosfery.